Jak działa winpocetyna?

Winpocetyna jest powszechnie stosowanym lekiem, który wpływa korzystnie na przepływ krwi w mózgu, a także na metabolizm mózgowy. Lek ten jest szczególnie ceniony za swoje zdolności neuroprotekcyjne i zdolności poprawy mikrokrążenia mózgu. Niniejszy artykuł ma na celu szczegółowe omówienie mechanizmu działania i farmakokinetyki winpocetyny.

Mechanizm działania winpocetyny

Winpocetyna jest związkiem o złożonym mechanizmie działania. W zależności od stężenia hamuje kanały sodowe i wapniowe oraz receptory NMDA i AMPA, co wpływa korzystnie na funkcje mózgu. Winpocetyna pomaga łagodzić szkodliwe skutki reakcji cytotoksycznych wywołanych przez aminokwasy pobudzające, dzięki czemu działa ochronnie na tkankę nerwową.

Co więcej, winpocetyna zwiększa wchłanianie glukozy i tlenu przez tkankę mózgową, poprawiając tym samym tolerancję mózgu na hipoksję, czyli niedotlenienie. Zwiększa także transport glukozy przez barierę krew-mózg i zmienia metabolizm glukozy na korzystniejszy tlenowy szlak przemian energetycznych.

Winpocetyna ma również zdolność do poprawy mikrokrążenia mózgu. Hamuje agregację płytek krwi, zmniejsza patologicznie zwiększoną lepkość krwi i zwiększa zdolność erytrocytów do odkształcania. Ponadto, hamuje wychwyt adenozyny przez erytrocyty, co jest jednym z najważniejszych regulatorów lokalnego przepływu krwi, a tym samym wspomaga transport tlenu do tkanek.

Farmakokinetyka winpocetyny

Wchłanianie
Winpocetyna jest szybko wchłaniana przez organizm, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po około godzinie od doustnego podania. Głównie wchłaniania się w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
Dystrybucja
Jej dystrybucja w organizmie jest również godna uwagi. Winpocetyna, podawana doustnie szczurom w badaniach z zastosowaniem znakowania radioaktywnego, osiągała najwyższe stężenia w wątrobie i przewodzie pokarmowym. Natomiast stężenie substancji radioaktywnej w mózgu nie przekraczało wartości oznaczanych we krwi.
Metabolizm i eliminacja
Winpocetyna jest metabolizowana w organizmie, a głównym jej metabolitem jest kwas apowinkaminowy (AVA), który u ludzi stanowi 25-30% metabolitów. Winpocetyna jest wydalana głównie z moczem (60%) oraz z kałem (40%).

Podsumowanie

Winpocetyna to silny lek, który ma szeroki zasięg działania na mózg. Działa ochronnie na tkankę nerwową, zwiększa przepływ krwi w mózgu, poprawia mikrokrążenie mózgu i zwiększa wchłanianie glukozy i tlenu przez tkankę mózgową. Farmakokinetyka winpocetyny pokazuje, że jest ona szybko wchłaniana przez organizm i szybko metabolizowana, co świadczy o jej skuteczności jako terapii.

Bibliografia

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/7059/characteristic

Zobacz też:

wenlafaksyna.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej